Viac ako 200 krátkych textov obsahuje nová publikácia Naša Kokava, ktorej autorom je kokavský rodák a patriot Richard Kafka.
Texty boli pôvodne vydávané ako blogy a netýkajú sa len samotnej Kokavy nad Rimavicou, ale aj susedného Utekáča, Šoltýsky, Zlatna a ďalších dedín.
Ako v úvode knihy píše historik Leon Sokolovský, takisto rodák z Kokavy, Richard Kafka patril medzi verných Kokavčanov, ktorí vnímajú svoje rodisko ako stred sveta. „Popri svojom hlavnom zamestnaní, v rámci ktorého postúpil až na post technického riaditeľa Závodov Slovenského národného povstania (hlinikárne) v Žiari nad Hronom, sa venoval aj vedecko-bádateľskej práci,“ upozornil Sokolovský.
Ako dodal, Kafka bol autorom alebo spoluautorom mnohých odborných štúdií a článkov. „Paradoxne, napriek technickému vzdelaniu a profesionálnemu zameraniu lákalo Richarda Kafku aj poznávanie minulosti. Snažil sa odhaľovať dejiny hutníctva a baníctva i ostatných s nimi súvisiacich historických reálií na Slovensku. Tejto záľube sa s plným nasadením venoval najmä po odchode do dôchodku,“ ozrejmil historik.
V roku 2010 Kafka objavil napokon priestor, v ktorom mohol svoje poznatky a vedomosti uverejňovať bez akýchkoľvek prekážok a obmedzení, navyše hneď po tom, ako ich skoncipoval do publikovateľnej podoby. Stal sa blogerom na internete, kde vytvoril až sedem samostatných blogových stránok. „Do všetkých písal informačne zaujímavé a poučné príspevky, ktoré sú dodnes k dispozícii všetkým záujemcom. No azda najviac článkov vkladal do blogu Naša Kokava,“ dodal Sokolovský.
Za necelých päť rokov tvorivého písania na tento blog uverejnil Richard Kafka na jeho stránkach až 200 samostatných príspevkov. „Ich hodnota spočíva v tom, že ich vytváral predovšetkým z vlastných spomienok, spomienok svojho otca i ostatných rodinných príbuzných. Sprítomňoval v nich tiež zážitky, skúsenosti, poznatky a vedomosti, ktoré čerpal od ďalších známych, niekedy sa inšpiroval podnetmi z novín, časopisov či iných literárnych aj archívnych zdrojov,“ podotkol historik.
Bohužiaľ, blogerská kariéra R. Kafku trvala relatívne krátko, len spomínaných päť rokov, keďže v roku 2015 vo veku 78 rokov zomrel v Žiari nad Hronom, kde je i pochovaný. Jeho dielo, ktoré publikoval v elektronickej podobe, však teraz môžu čitatelia získať aj v spomínanej knihe.