Psy, mačky, papagáje, rybky, ale aj doma chované hlodavce budú môcť ich majitelia po smrti pochovať dôstojne na zvieracích cintorínoch. Ich vybudovanie plánujú niektoré mestá ako Rimavská Sobota, Lučenec či Žilina. Jediný takýto cintorín na Slovensku existuje doteraz v Šútovciach pri Prievidzi. Nachádza sa na súkromnom pozemku.
Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko hovorí, že hľadajú vhodný pozemok, kde zvierací cintorín postavia. "O mieste nechceme rozhodnúť sami, vyberú si ho občania. Tým sme dali možnosť do konca tohto roku sa vyjadriť, kde by zvierací cintorín chceli. Stavať by sa mal v budúcom roku, najneskôr však do konca tohto volebného obdobia," povedal Šimko.
Mesto počíta, že ľudia budú potom platiť poplatky za hrobové miesta. Šimko dodáva, že kompletný materiál vrátane cenotvorby pripravia do jari budúceho roku. "V cintoríne by však mali byť len minimálne poplatky, o konkrétnych sumách sme ešte nehovorili. Starať sa oň budú pracovníci Technických služieb mesta," dodal primátor.
Vhodné miesto na cintorín pre zvieratá hľadajú aj v Žiline. Hovorca mesta Žilina Pavol Čorba podotýka, že by mal byť v blízkosti lesoparku Chrásť. Inšpirovali sa mestami v západnej Európe, kde sú podobné cintoríny samozrejmosťou. "Postaviť by sme ho chceli v budúcom roku, ak na to budeme mať k dispozícii zdroje. Počítať treba s tým, že peniaze bude treba nielen na samotný cintorín, ale kvôli dobrej dostupnosti aj na prístupové komunikácie," dodal Čorba.
Podmienky a pravidlá pre budovanie cintorínov pre zvieratá určuje vyhláška ministerstva pôdohospodárstva, ktorá je podľa tlačovej tajomníčky rezortu Zuzany Gulovej účinná len od júna tohto roku. "Dôvodom na jej schválenie však nebol impulz od samospráv, ale to, že Štátna veterinárna a potravinová správa potrebovala legislatívne upraviť požiadavky pri nakladaní so spoločenskými zvieratami," povedala Gulová. Cintorín pre zvieratá má byť v zmysle tejto vyhlášky postavený najmenej 500 metrov od obytnej zóny, ale aj od zdrojov vody.
Pochovávanie zvierat je čoraz väčších problémom v mestách. Ľudia bývajúci v panelákoch nemajú vlastný pozemok, kde by mohli psíka či mačiatko pochovať, čo zákon umožňuje. Čermák dodáva, že rovnako nechcú, aby ich miláčikovia skončili v kafilérii. "Jednak preto, že na Slovensku je iba jedna kafiléria, takže náklady nie sú nízke, ale aj preto, že je to pre ľudí nepredstaviteľné, aby ich obľúbenci skončili v kafilérii spoločne s hospodárskymi zvieratami," vysvetlil veterinár.
Ľudia sa preto začali uchyľovať k tomu, že zvieratá zakopávajú na miestach, kde to nie je prípustné. Objavili sa aj prípady, keď ich zabalili do igelitového vreca a hodili do komunálneho odpadu. V dedinách je situácia iná. Majitelia zvieratá väčšinou pochovajú v záhrade za domom. Starostovia malých obcí preto o zvieracích cintorínoch neuvažujú. "S takou požiadavkou som sa ešte nestretol. Ľudia pochovávajú svoje uhynuté spoločenské zvieratách v záhradách či na iných svojich pozemkoch," povedal starosta Mýtnej v okrese Lučenec Pavel Greksa. Aj takéto pohrebisko musí spĺňať určité kritériá. Zviera má byť pochované v oplotenom pozemku najmenej päť metrov od najbližšej obytnej stavby a dva metre od hranice susediaceho pozemku.
Zakopané má byť v obale, ktorý sa v zemi neškodne rozloží, telo má byť ošetrené dezinfekčným prostriedkom. Uložené má byť v jame, kde sa neobjaví spodná voda v hĺbke najmenej jeden meter od úrovne terénu.
Ak ľudia pochovajú uhynuté zvieratá na miestach, kde to zákon neumožňuje, hrozia im pokuty. O výške sankcie rozhodujú regionálni veterinári. Riaditeľ veterinárnej správy v Rimavskej Sobote Radoslav Serbák vysvetľuje, že zákon im umožňuje udeliť blokovú pokutu do výšky 300 eur, v správnom konaní dokonca až do výšky 400 až 1 000 eur. "Ak sa majiteľ uhynutého zvieraťa dopustí takéhoto priestupku v priebehu jedného roka opakovane, môže mu byť udelená pokuta až do výšky 2 000 eur," poznamenal Serbák.
Podľa Čermáka sa však vinníci dajú zistiť len ťažko, a preto považuje zvieracie cintoríny za ideálne riešenie. "Je to vítaná služba občanom," ukončil Čermák. Podobný názor má aj majiteľka súkromného cintorína pre zvieratá Mária Granecová. "Cintorín v Šútovciach prevádzkujem už vyše päť rokov a o pochovanie zvierat v ňom je záujem nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Zvieratá sú v upravených a udržiavaných hroboch, ktoré môžu ich bývalí majitelia kedykoľvek navštíviť," povedala Granecová. Poplatok za pochovanie a udržiavanie pohrebného miesta počas dvoch rokov sa platí aj podľa váhy zvieraťa, napríklad do 5 kg je to 125 eur, od 5 do 10 kg 150 eur, nad 20 kg sa platí 245 eur.
Podľa Granecovej by bolo ideálne, ak by zvieracie cintoríny boli v každom meste. "V západnej Európe sú úplnou samozrejmosťou," dodala. Prvý zvierací cintorín na svete vznikol v roku 1896 v Amerike, v Európe o dva roky neskôr. Postavili ho v Paríži.
Zdroj: Štefan Rimaj – www.pravda.sk