Aká bude zima v tomto roku? Bude snehu pomenej?
Zima 2024/2025 bude pravdepodobne teplejšia ako priemer, pričom očakávame, že sneženia bude menej. Táto predpoveď vychádza z viacerých klimatických fenoménov, ktoré majú vplyv na počasie v Európe a na Slovensku.
Vplyv La Niña a polárneho víru
Jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvnia nadchádzajúcu zimu, je klimatický jav La Niña, ktorý prináša chladnejšie podmienky v severnej pologuli. La Niña môže v Európe spôsobiť chladnejšie teploty, no napriek tomu sa na Slovensku očakáva zima s miernymi teplotami, najmä v nižších nadmorských výškach.
La Niña je klimatický jav, ktorý sa vyskytuje v rámci cyklu El Niño – Južná oscilácia (ENSO) a je charakterizovaný chladnejšími než bežnými povrchovými teplotami oceánu v oblasti centrálneho a východného rovníkového Tichého oceánu. Tento jav ovplyvňuje globálne vzory počasia, najmä v tropických a subtropických oblastiach, ale jeho vplyv sa môže prejaviť aj na počasie v ďalších častiach sveta, vrátane Európy.
Polárny vír, ktorý ovplyvňuje prúdenie studeného vzduchu z Arktídy, môže hrať tiež významnú úlohu. Ak bude vír slabý, môže dôjsť k rozptýleniu studeného vzduchu do južnejších oblastí, čo by mohlo viesť k chladným a mrazivým epizódam.
Predpoveď sneženia
Modely naznačujú, že prvá polovica zimy bude chudobná na sneh, pričom najmä december a január prinesú podpriemerné sneženie. V severných oblastiach Slovenska by však mohlo byť snehu viac, najmä vo februári. Južné časti krajiny môžu očakávať skôr daždivé dni, než zasnežené.
Regionálne rozdiely
Kým severné Slovensko, najmä horské oblasti, môže zažiť viac sneženia, južné časti krajiny môžu zostať suchšie a s menším množstvom snehu. Tento rozdiel sa pripisuje vysokotlakovým a nízkotlakovým systémom, ktoré ovplyvňujú prúdenie vzduchu nad Európou.
Výhľad do budúcnosti
Aj keď dlhodobé predpovede môžu byť neisté, existuje všeobecná zhoda, že zima 2024/2025 bude v porovnaní s historickými priemermi teplejšia. Na Slovensku môže byť sneženie nižšie, čo je trend, ktorý sledujeme v dôsledku globálnych klimatických zmien. Je však možné, že počasie prinesie aj prekvapivé chladné epizódy, najmä v januári a februári.
Podľa všetkého môžeme očakávať miernejšiu zimu s podpriemerným množstvom snehu, hoci niektoré regióny, najmä na severe, by mohli zažiť výraznejšie zasnežené obdobia.
Zdroj obrázka: Daniel / stock.adobe.com